Intranet Areál web

Vzájemná interakce různých vazoaktivních systémů, kyslíkových radikálů a G-proteinů u experimentální hypertenze

Cílem tohoto projektu je zhodnocení vzájemných interakcí jednotlivých vazoaktivních systémů na různých úrovních organismu (od izolovaných cév k in vivo pokusům na bdělých zvířatech) a objasnění jejich podílu na abnormalitách podílejících se na zvýšeném krevním tlaku.

Hypertenze (vysoký krevní tlak) patří v současnosti k nejčastějším příčinám ůmrtí v průmyslově vyspělých zemích.  Má přímý vztah k rozvoji mrtvice a ischemické choroby srdeční, která vede ke vzniku infarktu myokardu. Studium jejich příčin proto patří k velmi důležitým výzkumným úkolům a objasnění mechanizmů jejího vzniku (či rozvoje) může přispět k její účinnější léčbě.

Studium hypertenze je umožněno existencí řady experimentálních modelů hypertenze – od modelů geneticky podmíněných (spontánně hypertenzní potkan, Ren-2 transgenní potkan), přes sůl-senzitivní formu (Dahlovi sůl-senzitivní potkani), až po modely s navozeným zúžením renální artérie (Goldblattova hypertenze), které odpovídají různým typům hypertenze známým u lidí. Výhodou studia na laboratorních zvířatech, zejména potkanech, je to, že v relativně krátké době (v řádu měsíců) je možno studovat jak hypertenzi ve stádiu jejího rozvoje u mladých jedinců, tak u dospělých zvířat, či v období stárnutí.

Je známo, že renin-angiotenzinový systém (RAS), endotelinový (ET), sympatický nervový systém (SNS), oxid dusnatý (NO) a reaktivní formy kyslíku (ROS) se podílejí na patogenezi jak lidské tak experimentální hypertenze. Naše předchozí výsledky na bdělých potkanech poukazují na význam sympatické vazokonstrikce při udržování krevního tlaku u různých forem experimentální hypertenze (SHR potkanů, sůl-senzitivních Dahlových potkanů a Ren-2 transgenních potkanů). U těchto experimentálních modelů jsme prokázali současné oslabení NO-dependentní vazodilatace. Bohužel vzájemné působení všech těchto systémů (RAS-ET-SNS-NO-ROS) nebylo dosud objasněno. Důležité je nejen jak jejich působení na periferii (tedy v cévách), ale iv mozku, kde přes specifické struktury citlivé na tyto podněty buď zvyšují (RAS, ET, ROS), nebo snižují (NO) sympatickou aktivitu a tím krevní tlak.

 

Studium funkčních vlastností cév umožňuje drátkový myograf dánské firmy DMT.