Intranet Areál web

Mladí vědci z Fyziologického ústavu oceněni Prémií Otto Wichterleho

Cena pro mladé vědce za významný vědecký úkol je každoročně udělována Akademií věd ČR. Mezi 26 vědci, kteří 3. června 2014 přebrali toto ocenění za rok 2014 z rukou předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše, byli také dva vědci z Fyziologického ústavu. Mgr. Petr Pecina, Ph.D. a RNDr. Ondřej Kuda, Ph.D. byli oceněni za vědecký přínos v oblasti věd o živé přírodě.

 

Mgr. Petr Pecina, Ph.D.

Po celou svou vědeckou kariéru se Dr. Petr Pecina věnuje různým aspektům fyziologie a patofyziologie mitochondriálního metabolismu. Do Fyziologického ústavu AV ČR nastoupil v roce 2001 a zdejší oddělení bioenergetiky se stalo jeho školícím pracovištěm pro vypracování diplomové i dizertační práce. Během svého magisterského studia v oboru fyziologie a biochemie buňky na PřF UK i postgraduálního studia v oboru biochemie a pathobiochemie na 1. LF UK se Dr. Pecina věnoval především charakterizaci vrozených defektů cytochrom c oxidázy (COX). Objasnění etiopatogenního mechanismu COX v důsledku mutací asemblačního faktoru SURF1 bylo rovněž hlavní náplní jím řešených grantových projektů (GA UK, GA ČR) v tomto období. Expertiza Dr. Peciny v metodách měření spotřeby kyslíku a nativních proteinových elektroforéz rovněž významně přispěla k úspěšnému řešení dalších grantových projektů oddělení bioenergetiky, které byly zaměřeny jak na výzkum dědičných mitochondriálních poruch spojených s poruchami enzymů oxidační fosforylace, tak na úlohu mitochondrií v patogenezi polygenních onemocnění, jako je metabolický syndrom. Dokladem důležitosti tohoto výzkumu je mj. i skutečnost, že dva z těchto grantových projektů byly oceněny cenou ministra zdravotnictví. Ve spolupráci s Univerzitou v Lyonu se Dr. Pecina věnoval i výzkumu mitochondriálního metabolismu u nádorových onemocnění. V rámci tohoto projektu pak absolvoval odbornou stáž v laboratoři prof. C. Godinot, která rovněž přinesla několik prestižních publikací. Široký metodický záběr a zkušenosti s mnoha typy zkoumaných modelů lidských patologií Dr. Pecina dále rozvíjel během dvouletého postdoktorálního pobytu na Wayne State University v USA, kde se zabýval posttranslačními regulacemi cytochromu c a úlohou tkáňově-specifických podjednotek cytochrom c oxidázy. Po návratu na oddělení bioenergetiky se Dr. Pecina zaměřil na zkoumání biogeneze membránové F o části ATP syntázy v rámci vlastního projektu GA ČR. Významně se též podílí na vývoji metod pro diagnostiku mitochondriálních onemocnění využívajících izolované lymfocyty. Dobrým obrazem jeho bohaté a úspěšné spolupráce s kolegy je jak vysoká publikační aktivita, tak značný citační ohlas těchto prací.


 

RNDr. Ondřej Kuda, Ph.D.

Ondřej Kuda je mladý perspektivní vědecký pracovník, který v FGÚ AV ČR absolvoval pregraduální i postgraduální studium a po dvouletém pobytu v USA se zapojil do práce v Oddělení biologie tukové tkáně. Je hlavním řešitelem grantu KONTAKT II-VES14, ve kterém rozvíjí spolupráci s laboratoří v USA, dále hlavním řešitelem postdoktorkého projektu GA ČR, který je zaměřený na signální mediátory lipidové povahy, a podílí se i na ostatních projektech oddělení. Dr. Kuda je také plně zodpovědný za rozvoj metabolomických/lipidomických analýz ve FGÚ AV ČR pomocí hmotnostního spektrometru QTRAP 5500, zakoupeného v roce 2012 díky podpoře od AV ČR. Od roku 2013 je školitelem Mgr. Martiny Černé v doktorském programu Analytické chemie na PřF UK v Praze a Marie Moravcové v bakalářském programu na téže katedře. Věnuje se též popularizačním přednáškám v rámci Týdnů vědy a techniky AV ČR a přednáškám pro středoškolské studenty. Dr. Kuda prokázal v průběhu svého zaměstnání v ústavu výjimečné pracovní vlastnosti, které zúročil kvalitními vědeckými výstupy prezentovanými v prestižních odborných časopisech a dále na řadě tuzemských i mezinárodních konferencích a symposiích.