Intranet Areál web

Preklinické testování potenciálních léčiv (2017-2023)

Fyziologický ústav je hlavním koordinátorem výzkumného programu "Preklinické testování potenciálních léčiv", který je zařazen do Strategie Akademie věd ČR AV21: „Špičkový výzkum ve veřejném zájmu“.

 

Web Centra preklinického testování potenciálních léčiv (CPT)

 

  • O programu
  • Aktivity
  • Témata
  • Publicita
  • Kontakt
  • Logo ke stažení

O programu

Preklinické testování kandidátních látek na zvířatech je nezbytnou součástí vývoje nových léčiv. Bez těchto testů nelze přistoupit ke klinickým testům na lidských dobrovolnících. Finální preklinické testy provedené v režimu správné laboratorní praxe (SLP), dle vyhlášky 86/2008 Sb, jsou nezbytným předpokladem pro schválení klinického hodnocení ze strany Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Výsledky preklinických studií poskytují cennou zpětnou vazbu pro posouzení perspektiv aplikovaného výzkumu.

Program preklinického testování potenciálních léčiv (dále jen program) využívá kapacitu přístrojového vybavení pro základní výzkum. Program preklinického testování léčiv na pracovištích AV ČR zapadá do Strategie AV21, protože usnadňuje transfer výsledků základního výzkumu slibných terapeutických látek do komerční sféry a do klinické praxe. Vytváří se tak zcela unikátní možnost pro zapojení akademických pracovišť do prakticky aplikovaného výzkumu s velkým společenským významem. Program je výsledkem dlouhodobé koncepční snahy spolupracujících partnerů o vytvoření zázemí pro komplexní testování potenciálních léčiv vznikajících zejména na půdě AV ČR a bez podpory z prostředků Strategie AV 21 by nebyl uskutečnitelný. Vzhledem k dlouhodobému charakteru vývoje léčiv bude význam výsledků programu postupně narůstat.

Centrum pro preklinické testování (CPT) tvoří následující pracoviště: Fyziologický ústav AV ČR (FGÚ)Ústav molekulární genetiky AV ČR (ÚMG), České centrum pro fenogenomiku (CCP), Biotechnologický ústav AV ČR (BTÚ) a Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR (ÚŽFG) - Centrum Pigmod.

Fyziologický ústav celý program koordinuje a zajišťuje funkci testovacího zařízení (provádění testů toxicity na malých laboratorních zvířatech), včetně testů v režimu SLP certifikovaného od SÚKL. Ostatní zapojené ústavy fungují jako testovací místa, která mají již v oblasti své odbornosti zaveden systém SLP.

Více

Prekliniky aktivity

Aktivity v roce 2018

Ve spolupráci s ostatními ústavy byly ve FGÚ testovány farmakologické vlastnosti potenciálních léčiv vzešlých ze základního výzkumu v ústavech AV ČR a byly prováděny testy toxicity.

V roce 2018 bylo dosud realizováno 13 studií na zvířatech. Z toho byla 1 studie zaměřená na získání farmakokinetických parametrů, 2 studie byly zaměřeny na zjištění oční dráždivosti na králících, 6 studií bylo zaměřeno na stanovení akutní toxicity na myších a potkanech, jedna studie sledovala projevy toxicity po opakovaném podání léčiva potkanům a 2 studie byly zaměřeny na sledování farmakologické odezvy testovaných zvířat (myší) se syngenními nádory na podanou látku. Zadavateli testů byly 3 subjekty, z toho 2 ústavy AV ČR a jeden komerční zadavatel. Do konce roku 2018 bude dokončeno nastavení režimu práce podle zásad SLP v Servisním oddělení metabolomiky FGÚ.

V roce 2018 se v rámci aktivit Strategie AV21 na pracovišti CCP, na oddělení biochemie a histopatologie pokračovalo v rozvíjení metod využitelných pro testování vzorků z toxikologických studií v nastaveném režimu SLP. Metody se využívaly při testování vzorků uživatelů převážně z akademických institucí.

Přehled doposud etablovaných analýz, které jsou plně zavedeny v SLP režimu a jsou využívány pro SLP studie ve spolupráci s FGÚ, je shrnut v níže uvedeném souhrnu.  V rámci standardizace stávajících a rozvíjení nových metod jsme se podíleli ve spolupráci s jinými odděleními ÚMG a dalšími subjekty (především ústavy AV ČR, 1LF UK, Farmaceutická fakulta UK, ÚOCHB, IKEM) na řadě různých studií, včetně zpracování tkání ze studií toxicity prováděných na laboratorních zvířatech.  

                 

Metody zavedené v režimu SLP

SLP status

Příprava histologických vzorků (fixace, přikrojení)

zavedeno v režimu SLP

Zpracování tkání do parafínových bločků

zavedeno v režimu SLP

Krájení parafínových bločků tkání

zavedeno v režimu SLP

Barvení hematoxylinem a eosinem (H&E)

zavedeno v režimu SLP

Histopatologické vyhodnocení nabarvených řezů tkání

zavedeno v režimu SLP

Skenování nabarvených řezů tkání

zavedeno v režimu SLP

Hematologická analýza krve

 zavedeno v režimu SLP

Biochemická analýza krevní plazmy a séra (Albumin, celkové žlučové kyseliny, alkalická fosfatáza, celkový bilirubin, konjugovaný bilirubin, lipoproteiny o nízeké hustotě- LDL cholesterol, vápník, kreatinin kináza, laktát, glutamatdehydrogenáza, cholesterol, železo, ferritin, aspartát trasamináza, alanin transamináza, glukóza, celkové bílkoviny, kyselina močová, močovina, hydroxybutyrátdehydrogenáza, lipoproteiny o vysoké hustotě- HDL cholesterol, nenasycená vazebná kapacita železa, kreatinin, laktát dehydrogenáza, lipáza, hořčík, anorganický fosfor, transferrin, triglyceridy, albumin v moči, alfa-amyláza, enzymatický kreatinin, celkové bílkoviny v moči, glycerol, fruktóza, lipémie, ikterus, hemolýza, sodík, draslík, chloridy)

   zavedeno v režimu SLP

Statistické vyhodnocení naměřených dat

zavedeno v režimu SLP

Servisní technologická laboratoř BTÚ (STL-BTÚ) se v rámci programu věnovala syntézám biologicky aktivních látek a činnostem souvisejícím s transferem vědeckých výsledků. Díky synergii v rámci výzkumného programu se některé řešené projekty přibližují k praktickému využití. Nejvýraznějším výstupem STL-BTÚ bylo zahájení klinické studie, které bylo výrazně medializováno v tisku i televizi a je názorným příkladem úspěšné spolupráce akademického pracoviště se soukromým investorem.

STL-BTÚ v roce 2018 zajišťovala přípravu a koordinaci Otevřené klinické studie fáze 1/1b ke zhodnocení bezpečnosti, tolerability, farmakokinetiky a klinické aktivity přípravku MitoTam u nemocných s pokročilými solidními nádory. Dále se STL‑BTÚ podílela na průběžné realizaci řady preklinických testů zaměřených jednak na toxikologii nových formulací hodnoceného léčiva MitoTam a jednak realizovala jeho farmakodynamické studie pro potřeby následných klinických hodnocení, viz niže: 

Navazující klinické hodnocení:

Stěžejním a dlouhodobě pokračujícím projektem navazujícím na ukončenou preklinickou fázi bylo zahájení klinického hodnocení nového potenciálního onkologického léčiva MitoTam. V průběhu prvního kvartálu 2018 byla Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) a Etickou komisí Všeobecné fakultní nemocnice, Praha (EK VFN) schválena dokumentace potřebná k zahájení klinického hodnocení fáze 1 na nemocných dobrovolnících. Dokumentaci zahrnující: Protokol klinického hodnocení, Informovaný souhlas pro pacienta, Příručku zkoušejícího a veškerou farmaceutickou a QC dokumentaci  připravila STL-BTÚ v průběhu předchozího roku 2017  ve spolupráci s VFN a  firmou Smart Brain s.r.o.. Vlastní klinická studie byla zahájena v květnu 2018 a do této doby (září 2018) se jí zúčastnilo 8 pacientů s  diagnózami karcinomu: plic, prsu, dvanácterníku, tlustého střeva, slinivky a nadledviny. Studie nadále pokračuje a v souvislosti s administrativními pravidly a požadavky SÚKLu bylo ze strany STL‑BTÚ průběžně zajištěno prodloužení exspirace hodnoceného léčiva a rekvalifikace analytických standardů. Pro potřeby farmakokinetického hodnocení byl rovněž syntetizován předpokládaný metabolit MitoTamu včetně jeho deuterované varianty. V současné době se provádí aktualizace studijního protokolu a rovněž pokračují stabilitní studie léčiva. V návaznosti na  probíhající humánní studií byla rovněž prověřena a potvrzena možnost využití MitoTamu jako veterinárního léčiva na základě konzultace s Ústavem státní kontroly veterinárních biopreparátů a léčiv (ÚSKVBL).

Pokračující preklinické hodnocení:

Formulační vývoj: V rámci optimalizace účinku byla za účelem vylepšení farmakokinetického, toxikologického a farmakologického profilu v STL-BTÚ připravena a navržena připravena řada nových lékových formulací MitoTamu. Pro pět lipozomálních formulací s vylepšenou kinetikou byly navrženy pilotní toxikologické studie (2 a 3 kvartál 2018), které byly zadány na Oddělení biologické kontroly FGÚ (OBK-FGÚ). Následně byly identifikovány dva kritické parametry negativně ovlivňující toxicitu výsledné formulace a to přítomnost polysorbátů, která vede k alergické reakci u experimentálních zvířat, a nedostatečná strukturní homogenita připravených lipozómů. Oba problémy se podařilo vyřešit a nyní se pracuje na přípravě nové lipozomální formulace s vylepšenou fyzikální stabilitou o stabilním rozměru částic 200 nm. V rámci formulačního vývoje probíhá s Libereckou high-tech firmou InStar Technologies a.s. zajímavá spolupráce na přípravě léčivem dopovaných biokompatibilních nano-struktur. Metodika je založená na technologii nanospider electrospinning, která umožňuje inkorporaci léčiv do polymerů. Dosavadní spolupráce vedla k přípravě unikátní formulace MitoTamu vázaném v biokompatibilním polosyntetickém nosiči, který po i.v. aplikaci podléhá pomalé metabolizaci čímž dochází k pozvolnému uvolňování léčiva do systému. Preklinické hodnocení zaměřené na toxicitu a terapeutické účinky připraveného polymeru je plánováno na čtvrtý kvartál 2018.

V roce 2018 došlo v centru Pigmond k zavedení potřebné dokumentace, systému školení, metrologie tak, aby vyhovovala požadavků SLP. Byla definována organizační struktura testovacího místa včetně odpovědností dle požadavků vyhl. 86/2008 Sb.

Více

Prekliniky témata

Syntézy chemických látek s potenciálem využití pro humánní terapii, zajištění certifikace syntetizovaných látek a vývoj příslušných aplikačních forem
Řešitel:                                   Lukáš Werner (BTÚ)
Zúčastněné pracoviště:          BTÚ

Studie toxicity včetně toxikokinetických studií slibných chemických látek na modelových zvířatech (myš, potkan, morče, králík, miniprase)
Řešitel:                                   Světlana Žufanová (FGÚ), Štefan Juhás (ÚŽFG, Pigmod)
Zúčastněná pracoviště:          FGÚ a ÚŽFG
Spolupracující partneři:         Pharmakl, další subjekty z komerční sféry*

Bioanalytické, hematologické a biochemické testování vzorků odebraných testovaným zvířatům při toxikologických studiích
Řešitel:                                   Světlana Žufanová (FGÚ), Karel Chalupský (ÚMG, CCP)
Zúčastněná pracoviště:          FGÚ a ÚMG
Spolupracující partneři:         Pharmakl, další subjekty z komerční sféry

Vývoj a validace bioanalytických metod pro různé testovací systémy
Řešitel:                                   Tomáš Čajka (FGÚ), Karel Chalupský (ÚMG, CCP)
Zúčastněné pracoviště:          FGÚ, ÚMG
Spolupracující partneři:         subjekty z komerční sféry
Pozn.: dočasně řešeno s komerční organizací (Pharmakl), na smluvní bázi

Histopatologické testování/vyšetření tkání zvířat ze studií
Řešitel:                                   Šárka Suchanová (ÚMG, CCP)
Zúčastněné pracoviště:          ÚMG

Více

Prekliniky publicita

Výzkumný program presentuje své možnosti za pomoci webových stránek www.prekliniky.cz a dále na základě propagačních materiálů používaných při kontaktu s partnery a na vhodných akcích.

České centrum pro fenogenomiku propaguje program v každém vydání svého periodika „Phenogenomics Newsletter“ a také na webových stránkách CCP

Projekt MitoTam, u kterého paralelně s pokračujícím preklinickým hodnocením probíhá klinická fáze 1, byl zejména v roce 2018 výrazně medializován. Veřejnoprávní televize a řada dalších televizních a rozhlasových stanic včetně tištěných i webových médií (např. ČT1, ČT24 věda, ČT24 Studio 6, TV Prima, ČRo Radiožurnál, ČRo Leonardo, DNES, Lidové Noviny, Blesk, Aha, 21. století, 5+2, Medical Tribune, webové zpravodajské servery včetně oficiálního webu AV ČR) uveřejnily téměř 100 reportáží a článků informujících o látce MitoTam. Cílem publicity bylo kromě informování veřejnosti a propagace výstupů AV ČR i pomoc ve zlepšení náboru potenciálních pacientů. Zvýšení povědomí o projektu, zejména v řadách odborné lékařské obce, přispělo k zajištění dostatečného počtu nemocných dobrovolníků pro studii.

Centrum PIGMOD presentuje své možnosti na webových stránkách programu, vlastním webu a na webu ÚŽFG AVČR . Dále prostřednictvím propagačních materiálů používaných při kontaktu s partnery a na vhodných akcích. Centrum PIGMOD se v roce 2018 prezentovalo také v reportáži pro ČT  v souvislosti s vysoko impaktovanou publikací v Science Translational Medicine.

Více