Fyziologický ústav Akademie věd ČR se zapojil jako partner do nového mezinárodního projektu PRIM-TECH3R financovaného z programu Horizon Europe. Koordinátorem projektu je velká výzkumná infrastruktura INFRAFRONTIER ERIC.
Cílem projektu PRIM-TECH3R je vývoj pokročilých in vitro modelů, které by mohly nahradit nebo doplnit in vivo testování v preklinickém výzkumu. Projekt se zaměřuje na vytvoření standardizovaných protokolů a spolehlivých validačních postupů, které umožní širší využití komplexních in vitro modelů. Součástí iniciativy je rovněž budování databází modelů, protokolů a biobank, podpora spolupráce mezi výzkumnými infrastrukturami a biomedicínským průmyslem, vzdělávací programy pro výzkumníky a podpora aplikace vyvinutých in vitro modelů v preklinickém výzkumu.
V dubnu 2025 se uskutečnilo úvodní setkání projektu (kick-off meeting), které oficiálně zahájilo spolupráci všech partnerů a stanovilo první kroky k naplnění projektových cílů. Daniel Hadraba z Fyziologického ústavu se spolu s kolegy z italského Consiglio Nazionale delle Ricerche podílí na řešení dílčího úkolu 2.1.2 v rámci pracovního balíčku zaměřeného na vývoj, charakterizaci a testování léčiv pomocí komplexních in vitro modelů.
Tento konkrétní dílčí úkol se věnuje vývoji organ-on-chip mikrofluidního zařízení s biotištěnými svalovými vlákny (myobundles), která budou integrována do systému společně s organoidy kolorektálního karcinomu. Cílem je studium kancerózní kachexie, tedy úbytku svalové hmoty způsobeného nádorovým onemocněním.