O našem ústavu

O našem ústavu - bg 3

Na této straně najdete

O našem ústavu -

O ústavu

Fyziologický ústav (FGÚ) Akademie věd České Republiky, v. v. i. , patří k předním výzkumným institucím v České republice. Ústav se zabývá výzkumem oblasti normální i patologické fyziologie, zejména se zaměřením na:

Výzkum nervové soustavy a mozku

STUDOVANÉ NEMOCI: ALZHEIMEROVA CHOROBA – SCHIZOFRENIE – DEPRESE – EPILEPSIE – PORUCHY BIORYTMŮ – NEUROPATICKÁ BOLEST – NEURODEGENERACE – AUTISMUS – VROZENÉ KOGNITIVNÍ DEFEKTY – PORUCHY IONTOVÝCH KANÁLŮ

Výzkum v oblasti neurověd zaměřujeme na studium základních fyziologických a patologických procesů souvisejících s neurologickými a psychiatrickými onemocněními člověka. Na systémové úrovni studujeme integrativní funkce centrálního nervového systému včetně kognitivních funkcí (paměť, orientace v prostoru nebo učení), chronickou bolest a epilepsii. Na buněčné úrovni zkoumáme cirkadiánní rytmy (tj. procesy periodicky se opakující během 24 hodin) nebo patofyziologické mechanismy vznikající při závislosti na drogách. Studie na molekulární úrovni jsou zaměřeny zejména na odhalení biochemických principů přenosu signálů mezi buňkami, na vztah struktury a funkce při aktivaci neurotransmiterových receptorů a na jejich modulaci pomocí biologických a farmakologických látek. Aspekty přenosu nervového signálu studujeme in vivo, in vitro a také teoreticky s využitím počítačových simulací a modelování.

Více informací

Výzkum kardiovaskulárního systému

STUDOVANÉ NEMOCI: HYPERTENZE – ISCHEMICKÁ CHOROBA SRDEČNÍ – CHRONICKÉ SELHÁNÍ SRDCE – SRDEČNÍ ARYTMIE – CHRONICKÉ SELHÁNÍ LEDVIN

Výzkum v oblasti kardiovaskulární fyziologie zaměřujeme na mechanismy vzniku, léčby a prevence kardiovaskulárních chorob, jako jsou ischemická choroba srdeční, vysoký krevní tlak (hypertenze), chronická selhání srdce a ledvin. Zvláštní pozornost věnujeme vývoji adaptace srdce na nedostatek kyslíku a ochranným mechanismům srdce. Studie mechanismů regulujících krevní tlak, kontrakce cév a vznik převodního systému srdce jsou základem pro vývoj nových přístupů při léčbě hypertenze a srdečních arytmií. Na genomové úrovni hledáme geny, jejichž modifikace či změněné funkce mohou být příčinou vzniku kardiovaskulárních poruch. Podílíme se také na vývoji biomateriálů vhodných pro umělé cévní náhrady.

Více informací

Výzkum metabolismu

STUDOVANÉ NEMOCI: OBEZITA A METABOLICKÝ SYNDROM – DIABETES MELLITUS 2. TYPU – DĚDIČNÉ METABOLICKÉ PORUCHY – NEMOCI STŘEV – RAKOVINA – KVASINKOVÉ INFEKCE – NEMOCI KOSTNÍ DŘENĚ

Vědecké projekty v této oblasti zaměřujeme na studium specifických procesů metabolismu probíhajících v jednotlivých buňkách i v celých organismech. Zabýváme se charakterizací transportních systémů v buněčných membránách a studujeme signální dráhy ovlivňující metabolismus. Také zkoumáme funkce mitochondrií a vliv poruch činnosti mitochondrií na zdraví. Dále studujeme interakce mezi výživou a imunitním systémem, jež ovlivňují metabolismus, cirkadiánní kontrolu metabolismu, genetickou podstatu vzniku nemocí souvisejících s obezitou a ontogenické aspekty a vliv stárnutí na zdraví metabolismu.

Více informací

Hlavní cíl

Hlavním cílem výzkumů je charakterizace základních biologických mechanismů vzniku závažných onemocnění člověka, jako např. cévní a mozkové příhody, ischemická choroba srdeční, diabetes, dědičné metabolické poruchy a neurodegenerativní onemocnění. Součástí ústavu je i Centrum preklinického testování léčiv.

O našem ústavu - slider05

O našem ústavu - 1920x700 prekliniky web front page figure e1622295895139

KOMPLETNÍ SLUŽBY PRO REALIZACI PREKLINICKÝCH STUDIÍ

Úspěšné dokončení preklinických studií je základním předpokladem pro zahájení klinických studií na lidech. Předklinické testování na zvířatech za přísných podmínek Správné laboratorní praxe (SLP) je tak klíčovým a nepostradatelným prvkem ve vývoji nových farmaceutik. Centrum preklinického testování, které vzniklo s podporou AV ČR v návaznosti na program Strategie AV21 – Preklinické testování potenciálních léčiv, nabízí kompletní služby pro preklinické studie s kandidátními látkami na klíč.

Centrum využívá široké infrastruktury a know-how vybraných specializovaných laboratoří v rámci AV ČR. Poskytuje standardní a zákaznicky navržené studie podporující požadavky na dokumentaci předkládanou při žádosti o klinické hodnocení léčiv. Neklinické studie bezpečnosti léčiv a testování analytické chemie provádí podle požadavků SLP. Od svého vzniku v roce 2017 byly v CPT realizovány desítky farmakologických a toxikologických in-vivo studií, které pomáhají léčivům na dlouhé cestě od zkumavky k pacientům.

Výzkum a vzdělávání

Poznatky vědců z FGÚ a jejich objevy představují teoretický základ pro vývoj nových léčebných postupů.

Důležitou roli ústav zastává i při vzdělávání studentů a stávajících i budoucích pracovníků ve zdravotnictví.

Fyziologický ústav je složen z vědeckých servisních oddělení,  která zajišťují chod ústavu po stránce vědecké i administrativní. Pro svůj výzkum využívá široké spektrum špičkového vybavení a přístrojů.

Působí zde řada světově uznávaných odborníků, kteří pravidelně získávají za svou vědeckou práci významná domácí i zahraniční ocenění.

Pracovníci ústavu

Pracovníci ústavu působili a působí na významných společenských a manažerských pozicích (např. prof. Helena Illnerová – předsedkyně AV ČR v letech 2001 – 2005) včetně významných funkcí v mezinárodních vědeckých společnostech (např. prof. Bohuslav Ošťádal – předseda Mezinárodní akademie kardiovaskulárních věd)

Přednášky a popularizační akce

FGÚ organizuje popularizační akce pro širokou i odbornou veřejnost. Pořádá odborné přednášky a semináře (mj. cyklus Burešových přednášek, kam zve přední světové vědce a popularizační přednášky Lidské tělo ve zdraví i nemoci). 

Granty a výzkumné projekty

Fyziologický ústav je řešitelem a spoluřešitelem mnoha národních i mezinárodních grantů. Podílí se i na výzkumných projektech v centrech excelenceje rovněž příjemcem podpory ze strukturálních fondů EU (OPPK, OP VK, OP VaVpI). Je součástí konsorcia MediAim, které spojuje tři instituce (IKEMÚOCHB a FGÚ), jejichž cílem je společně hledat nové strategie léčby kardiovaskulárních, virových, neurodegenerativních a onkologických onemocnění, diabetu či obezity. 

Ústav je spolupříjemcem Národního plánu obnovy (2022 – 2025) v projektech: Národní institut pro výzkum metabolických a kardiovaskulárních onemocnění (CarDia), jehož hlavním cílem je přispět k efektivnějšímu zvládání epidemie civilizačních onemocnění, a Národní ústav pro neurologický výzkum (NPO-NEURO-D), který se zaměřuje na špičkový výzkum poruch vývoje a stárnutí mozku.

Fotogalerie ústavu