Vliv aktivace parasympatického nervového systému na funkci kardiovaskulárního systému, ischemickou toleranci a srdeční selhání
Kardiovaskulární choroby (hypertenze, arytmie a srdeční selhání) jsou často asociovány s poruchami rovnováhy autonomního nervového systému – zvýšenou aktivitou sympatiku a sníženou aktivitou parasympatiku. Posílení parasympatické aktivity (přímá stimulace vagu nebo farmakologická cholinergní stimulace) mohou být slibnou terapeutickou strategií pro léčbu některých kardiovaskulárních chorob. Budeme studovat vliv chronické inhibice acetylcholinesterázy na ischemickou srdeční toleranci u spontánně hypertenzních potkanů a u vybraných modelů srdečního selhání.
Úloha endotelinového systému v patofyziologii chronického srdečního selhání
Endotelin je nejsilnější vazokonstriktor v organismu. Blokáda endotelinových receptorů typu A prokázala příznivé účinky na ledviny v experimentu i v klinických studiích. Budeme preklinicky testovat, zda farmakologická blokáda endotelinového systému může být novým terapeutickým přístupem v léčbě srdečního selhání. U modelu chronického srdečního selhání v důsledu objemového přetížení myokardu (za použití normotenzních, hypertenzních a obézních potkanů s aortokavální píštělí) budeme zkoumat dlouhodobý vliv blokády endotelinových receptorů v kombinaci se standardní terapií (inhibice renin-angiotenzinového systému) na renální a kardiovaskulární funkce.