Studenti SŠ
Na této straně najdete
Otevřená věda
Projekt Otevřená věda se zaměřuje na podporu talentovaných studentů se zájmem o vědu a výzkum. Prostřednictvím vědeckých stáží pro středoškoláky umožňuje studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivuje je k vysokoškolskému studiu ve vědních oblastech a následně k volbě vědecké kariéry. Stážisté se zapojují do činnosti špičkových pracovišť Akademie věd ČR a stáže jim přibližují současný vědecký výzkum.
Vyzkoušet si, jak se dělá věda, pod přímým vedením vědkyň a vědců, si můžete také u nás. Fyziologický ústav nabízí talentovaným studentům středních škol možnost zapojit se na rok do výzkumné činnosti ústavu.
Úspěchy studentů pod vedením garantů z FGÚ
Tereza Przeczková
Tereza Przeczková z Mendelova gymnázia v Opavě se stala vítězkou 18. ročníku prestižní soutěže České hlavičky. Projekt je zaměřen na podporu mladých nadějných studentů technických a přírodovědných oborů. Tereza zvítězila v kategorii GENUS – Ceny Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity se svou prací „Strukturní analýza vazebného místa pro inhibitor phloretin v lidském Na+/H+ antiporteru NHA2“. Práce vznikla v rámci projektu AV ČR Otevřená věda ve Fyziologickém ústavu AV ČR v laboratořích Oddělení membránového transportu pod vedením Olgy Zimmermannové.
Martin Kubeš
Martin Kubeš, student, který v rámci projektu Otevřená věda dělal svou stáž na FGÚ v odd. Membránového transportu pod vedením Dr. Olgy Zimmermannové, se umístil na 1. místě v kategorii Věd o živé přírodě se svou prezentací s názvem "Kationty – klíčové prvky pro život eukaryotních buněk".
Anna Urushadze
studentka, která v rámci projektu Otevřená věda dělala svou stáž na FGÚ v odd. Neurochemie pod vedením Dr. Heleny Janíčkové, obdržela za svou práci Cenu Učené společnosti v kategorii středoškolský student. Anna je studentkou Gymnázia Botičská a porota ocenila její práci: Motorické učení u myšího VPA modelu autismu.
Zajímá vás, jak stáže na FGÚ hodnotí jejich absoloventi z minulých let?
Středoškolská odborná činnost (SOČ)
Středoškolská odborná činnost (SOČ) je prestižní, víceoborová soutěž pro talentované středoškolské studenty. Nejde přitom jen o vědomosti, neméně důležitá je i schopnost samostatné práce, kterou finalisté obhajují před odbornou porotou. Studenti získávají komplexní zkušenosti s navrhováním experimentů, interpretací výsledků i prezentací dat.
Fyziologický ústav pravidelně uděluje cenu „Cenu ředitele Fyziologického ústavu AV ČR“ v kategorii Zdravotnictví.
Student: Martin Nedecký, Gymnázium Jiřího Ortena, Kutná Hora
Školitel: Jakub Otáhal (FGÚ)
1. místo v krajském kole oboru Zdravotnictví v roce 2022
Název práce: Účinek sulforafanu na regionální průtok krve mozkem
Studentka: Anna Urushadze
Školitel: Helena Janíčková (FGÚ)
1. místo v krajském kole oboru Zdravotnictví v roce 2021
Název práce: Motorické učení u myšího VPA modelu autismu
Studentka: Veronika Musílková, Gymnázium Christiana Dopplera, Praha
Školitelka: Jana Musílková, FGÚ
3. místo v oboru Biologie na 42. celostátní přehlídce Středoškolské odborné činnosti v roce 2020
Název práce: Vliv VEGF růstového faktoru na diferenciaci kmenových buněk směrem k hladkému svalu
Zvláštní cena: Širší nominace na účast v zahraniční soutěži