Neurofyziologie paměti
Na této straně najdete
O oddělení
Vítejte v Laboratoři neurofyziologie paměti, týmu, který se zabývá odhalováním složitostí učení, paměti a kognitivních funkcí. Náš výzkum se zabývá složitostí prostorové orientace, kritické složky deklarativní paměti zahrnující schopnost vybavit si fakta a události. Tato zásadní kognitivní schopnost je hluboce narušena u onemocnění, jako je Alzheimerova choroba, jiné demence, obsedantně-kompulzivní porucha a schizofrenie. Tyto poruchy, jejichž příčiny jsou nejasné, se v současné době léčí spíše symptomaticky, než aby se řešily jejich základní příčiny.
Náš multidisciplinární přístup využívá bohatou mozaiku neuroanatomických, neurofarmakologických, buněčných, molekulárních a behaviorálních metodologií ke zkoumání funkce mozku ve zdraví i v nemoci. Prostřednictvím přísného vědeckého zkoumání a inovativních experimentů se snažíme objasnit základní mechanismy, které jsou základem kognitivních procesů a výsledků chování. Kromě toho stojí naše laboratoř v čele společného úsilí o vývoj nových terapeutik zaměřených na boj proti mozkovým onemocněním, čímž překlenuje propast mezi symptomatickou úlevou a skutečnou etiologickou léčbou.
Projekty
Úspěchy
Aleš Stuchlík obdržel titul DSc.
Aleš Stuchlík a dalších čtrnáct excelentních vědců převzalo 23. května na slavnostním ceremoniálu v prostorách Knihovny Akademie věd ČR titul „doktor věd“ (ve zkratce DSc.). Tento titul, který se uděluje od roku 2003, náleží mimořádným vědeckým osobnostem jako výraz jejich zvláště vysoké kvalifikace. Ocenění laureátům předala předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. Titul „doktor věd“ představuje v současnosti v České republice nejvyšší vědeckou kvalifikaci v profesní kariéře vědce. Jedenáct z čerstvých nositelů titulu přitom působí na pracovištích Akademie věd ČR a čtyři na vysokých školách.
Oddělení neurofyziologie paměti získalo grant v programu HORIZONT 2020
Oddělení neurofyziologie paměti se stalo jako spoluřešitelské pracoviště účastníkem projektu (H2020 EPTRI) v programu Horizont 2020 zaměřeném na výzkumné infrastruktury. Cílem této infrastruktury je síť pracovišť zaměřených na inovativní translační výzkum v oblasti pediatrické medicíny a vývoje nových léčiv.
Přednáška "Paměť, stárnutí a Alzheimerova choroba"
Ve středu 1. listopadu 2017 proběhla popularizační přednáška „Paměť, stárnutí a Alzheimerova choroba“. Prof. Aleš Stuchlík a doc. Jan Laczó představili experimentální výzkum a moderní léčbu poruch paměti a odpovídali na četné dotazy z publika. Přednášku pořádal FGÚ v rámci cyklu „Lidské tělo ve zdraví i nemoci“.
Publikace
Behuliak; Michal - Bencze; Michal - Boroš; Almoš - Vavřínová; Anna - Vodička; Martin - Ergang; Peter - Vaněčková; Ivana - Zicha; Josef Chronic inhibition of angiotensin converting enzyme lowers blood pressure in spontaneously hypertensive rats by attenuation of sympathetic tone: The role of enhanced baroreflex sensitivity. Biomedicine & Pharmacotherapy. 2024; 176(July); 116796.
IF = 6.9
Vavřínová; Anna - Behuliak; Michal - Vodička; Martin - Bencze; Michal - Ergang; Peter - Vaněčková; Ivana - Zicha; Josef More efficient adaptation of cardiovascular response to repeated restraint in spontaneously hypertensive rats: the role of autonomic nervous system. Hypertension Research. 2024; 47(9); 2377-2392.
IF = 4.3
Vagnerová; Karla - Hudcovic; Tomáš - Vodička; Martin - Ergang; Peter - Klusoňová; Petra - Hermanová; Petra - Šrůtková; Dagmar - Pácha; Jiří The effect of oral butyrate on colonic short-chain fatty acid transporters and receptors depends on microbial status. Frontiers in Pharmacology. 2024; 15(Mar 26); 1341333.
IF = 4.4
Pulido; L. N. - Pochapski; J. A. - Sugi; A. - Esaki; J. Y. - Stresser; J. L. - Sanchez; W. N. - Baltazar; G. - Levčík; David - Fuentes; R. - Da Cunha; C. Pre-clinical evidence that methylphenidate increases motivation and/or reward preference to search for high value rewards. Behavioural Brain Research. 2023; 437(2 February)); 114065.
IF = 2.6