Výzkum pankreatických ostrůvků

Výzkum pankreatických ostrůvků - bg 3

Na této straně najdete

Výzkum pankreatických ostrůvků - rm1g7hz1ph3tkwq9a53j

O oddělení

Správná funkce β-buněk coby glukózových senzorů je zásadní pro udržení glukózové homeostázy v těle v průběhu celého života. Zhoršení funkce a snížení množství β-buněk je zásadní při vzniku a rozvoji diabetu. Činnost β-buněk je také úzce spjata s funkcí ostatních endokrinních buněk v pankreatických ostrůvcích. Přestože byl inzulin objeven již před 100 lety (1922), a od té doby byla popsána hlavní signální dráha vedoucí k jeho sekreci, stále nám chybí mnoho poznatků o molekulárních mechanismech působení β-buněk/pankreatických ostrůvků, které by nám účinně pomohly bránit vzniku a léčit diabetes (jeden z převažujících zdravotních problémů na světě).

Za účelem pochopení průběhu rozvoje diabetu se naše laboratoř zabývá studiem detailů metabolismu glukózy β-buněk. 

Zaměřujeme se na:

  1. Úlohu redoxní signalizace a metabolismu lipidů v β-buňkách po stimulaci glukózou za fyziologických a patofyziologických podmínek.
  2. Vzájemné působení mezi β-buňkami a dalšími endokrinními buňkami v rámci pankreatických ostrůvků s ohledem na redoxní stav β-buněk.

 

Výzkum pankreatických beta buněk a ostrůvků provádíme na různých modelech s odlišným stupněm složitosti od buněčných kultur přes izolované myší Langerhansovy ostrůvky až k celým zvířatům (myš). Využíváme nových experimentálních strategií, v kombinaci s moderními omikovými analýzami.

Výzkum pankreatických ostrůvků - islets movement

Fluorescenční inzulin injikovaný do pankreatického myšího ostrůvku

Aktuální projekty

Úspěchy

V roce 2018 obdržel Ondřej Kuda ocenění Lumina quarentur pro vynikající perspektivní výzkumníky Akademie věd ČR.

Prémie Lumina quaeruntur zřízená Akademickou radou Akademie věd České republiky jako nástroj podpory vědecké excelence v AV ČR je určena k ocenění význačných perspektivních výzkumných pracovníků při zakládání nových vědeckých týmů na pracovištích AV ČR, kterým umožní rozvinout jejich vědecký program zaměřený na koncepčně nová témata významně posouvající hranice poznání nebo směřující ke společensky důležitým praktickým aplikacím.

Cena je každoročně udělována šesti laureátům. Ondřej Kuda byl mezi nimi v roce 2018.

Oddělení bylo a je partnerem v několika projektech podporovaných z prostředků 7. rámcového programu EU a programu Horizon 2020 – BIOCLAMS (2010–2015), DIABAT (2011–2015) a FOIE GRAS.

Oddělení je zapojeno do rozsáhlé spolupráce mezi excelentními pracovišti v Evropě s cílem:

  1. identifikovat markery zdravého vývoje (projekt BIOCLAIMS; 11 partnerů);
  2. popsat mechanizmy, jejichž pomocí by bylo možné zvýšit energetický výdej v tukové tkáni azabránit tak hromadění tuku v těle (projekt DIABAT; 20 partnerů); a
  3. analyzovat účinek Omega-3 podávaných ve formě fosfolipidů (olej z Krilu) na tzv. NAFLD (non-alcoholic fatty liver disease; projekt FOIE GRAS; 10 partnerů)

Zejména projekt DIABAT se opírá o  dlouhodobou strategii oddělení (viz Kopecky J et al. 1995 J. Clin. Invest.; a náš souhrný článek Flachs P et al. 2013 BBA). V rámci všech těchto projektů jsou prováděny dietní a farmakologické experimenty na laboratorních myších. Využíváme přitom komplexního fenotypizování myší in vivo (včetně systému pro nepřímou kalorimetrii, hyperinzulinemického-euglycemického zámku, in vivo analýzy tělesného složení, a tolerančních, či behaviorálních testů) a dále pokročilých analytických metod (metabolipidomická analýza a komplexní studium genové exprese) a také pokusů na buněčných modelech in vitro.

Pro novější práce viz samostatnou sekci Publikace.

Publikace

Holendová; Blanka - Benáková; Štěpánka - Křivonosková; Monika - Pavluch; Vojtěch - Tauber; Jan - Gabrielová; E. - Ježek; Petr - Plecitá-Hlavatá; Lydie NADPH oxidase 4 in mouse ? cells participates in inflammation on chronic nutrient overload. Obesity. 2024; 32(2); 339-351.

IF = 6.9

Lidé

Vedoucí oddělení

Vedoucí oddělení
Tel: 2430
Email: lydie.plecita@fgu.cas.cz

Zástupce vedoucího oddělení

Pracovníci oddělení

Odborný pracovník SŠ, VOŠ - laborantka
Tel: 2447
Email: ludmila.svobodova@fgu.cas.cz
Tel: 2447
Email: Linda.Stokicova@fgu.cas.cz
Tel: 2447
Email: stepanka.benakova@fgu.cas.cz
Odborný pracovník VaV
Tel: 2447
Email: monika.krivonoskova@fgu.cas.cz
Vědecký asistent
Tel: 2430
Email: blanka.holendova@fgu.cas.cz